Uued teosed Uue Kunsti Muuseumi kollektsioonis

TERE TULEMAST
UUE KUNSTI MUUSEUMISSE!

O
leme avatud iga päev!
 
 
AVALEHELE MUUSEUMIST NÄITUSED ÜRITUSED KUNSTIKOGU RAAMATUKOGU FILMIFESTIVAL UUDISED
    Jooksvad näitused Tulevik Minevik      
   
ehe KURVITS õlis

28.02 - 24.03.2019

Aivar Kurvitsa isiknäitus

Prantsuse kunstnik Jean Dubuffet andis ühele värvikaimale, eelmise sajandi keskpaiku sündinud kunstvoolule nimeks art brut. Sõnal brut on prantsuse keeles palju varjundeid: toores, puhas, ere, ehe, algne, jõuline. Täna võib art brut'i alla koondada suure osa puuetega kunstnike loomingust, kus autor on oma lapsemeelsel viisil liitnud looduse ja ühiskonna elemente, mis reaalmaailmas ei kohtu.

Art brut´i suurim meister Eestis on kindlasti Pärnu kunstnik Aivar Kurvits, kellel märtsikuus täitub 60. eluaasta. Hoolimata sellest, et suurema osa oma elust on Aivar veetnud laste- ja hooldekodudes, et tema käed, jalad ning pea ei toimi nii nagu tavainimestel, on mees loonud lõuendil ning õlis täiesti omanäolise ning võluva maailma. Aivari erootilised maalid Aadamast ja Eevast, Kalevipojast ning Saarepiigast on täis ürgset elujõudu, millest eesti kaasaegses hillitsetud maalikunstis üsnagi palju puudu jääb.

Aivar Kurvitsa suurt sünnipäevanäitust saab Pärnu Uue Kunsti Muusemis vaadata 28.veebruarist kuni 24.märtsini.

Tulge ja nautige ehedat kunsti!

Mark Soosaar
Näituse „ehe KURVITS õlis“ kuraator
 


Kutsume Teid 15. märtsil kell 15.00 Uue Kunsti Muuseumisse,
tähistama Aivar Kurvitsa 60. sünnipäeva.

Aivari looming täidab siiani Eesti maalikunstis valitsenud tühiku, mida suures ilmas tuntakse art brut'i nime all. Prantsuse kunstniku Jean Dubuffet' poolt algatatud ning ristitud kunstivool tähistab toorest, puhast, ürgset, eredat ja puhangulist skulptuuri- ja maalistiili, milleni on jõudnud siiani vaid puuetega kunstnikud.

Aivar sündis siia ilma liitpuudega. Tema lapsemeelset siirust pole suutnud maha nühkida ei Eesti NSV ega Eesti Vabariigi hooldekodud.

Kui Aivar sai 10-seks, läksid tema ema ja isa lahku ning kumbki ei tahtnud poissi endale. Nii juhtus, et Aivar sirgus suureks lastekodudes ja kasvas vanaks hooldekodudes. Viimased paarkümmend aastat oma on ta pühendunud maalimisele oma ateljees Pärnu Uue Kunsti Muuseumis. Kuni 24.märtsini kestval isiknäitusel "ehe KURVITS õlis" on väljas valik erootilisi maale Aadamast ja Eevast, Kalevist ja Lindast, Kalevipojast ning Saarepiigast. Aga ka eksootilisi vaateid troopilisele loodusele, põhjala linnadele ja lindudele, tsivilisatsiooni algehitustele. Sõnaga - see on näitus elust Maakeral, nähtuna Aivar Kurvitsa silmadega.

Niisiis - ootame teid tunnistajateks Aivar Kurvitsa astumisest eesti kunstiajalukku reedel, 15.märtsil kell 15.00 Pärnu Uue Kunsti Muuseumis, Esplanaadi tn 10.

Näitust saab Pärnus vaadata kuni 24. märtsini, seejärel liigub väljapanek Rootsi ja teistesse Lääne-Euroopa riikidesse.

Teie
Mark Soosaar
näituse "ehe KURVITS õlis" kuraator


  Meediakajastusi näitusest

https://kultuur.err.ee/914517/parnus-pakutakse-ehedat-kurvitsat-olis

https://parnu.postimees.ee/6532164/art-brut-i-meister-loob-olist-voluva-erootilise-maailma

https://parnu.postimees.ee/6534459/galerii-uue-kunsti-muuseumis-avati-aivar-kurvitsa-juubelinaitus