Uued teosed Uue Kunsti Muuseumi kollektsioonis

TERE TULEMAST
UUE KUNSTI MUUSEUMISSE!

O
leme avatud iga päev!
 
 
AVALEHELE MUUSEUMIST NÄITUSED ÜRITUSED KUNSTIKOGU RAAMATUKOGU FILMIFESTIVAL UUDISED
    Jooksvad näitused Tulevik Minevik      
   

REEGEL JA RITUAAL

Eesti Tekstiilikunstnike Liidu aastanäitus

28. aprill – 2. juuni 2019

Ringkäigud näitusel:
25.mail kell 13.00 Ringkäiku juhatab Sigrid Huik (muuseumi piletiga)

Tekstiilikunstnikud otsivad kahel viimasel aastal valminud töödes vastuseid küsimusele, kas ja milleks on vaja reegleid ja rituaale.
Kas me vajame juhist ja korda, struktuure, piiranguid, kirjutamata reegleid, reegleid kinnitamas erandit? Aga minu vabadus, kas ei koosne see mu enda loodud reeglitest? Kunstnikud on leidnud erinevaid viise esitatud küsimustele vastamiseks või vastandumiseks, nendel teemadel mõtisklemiseks või uute küsimuste esitamiseks. Näitusel saavad kokku tekstiilikunsti traditsioone ja piire katsetavad tööd põimevaipadest ja maalitud kangastest kuni skulpturaalsete vormideni.

Näituse avamisel kuulutatakse 2018. aasta loomingulise tegevuse põhjal välja Eesti Tekstiilikunstnike Liidu aastapreemiate saajad. Žürii koosseisus Kai Lobjakas (kunstiteadlane, ETDMi direktor ja disainikogu kuraator), Helen Adamson (kunstiteadlane, ETDMi tekstiilikogu kuraator), Karin Paulus (disainikriitik), Terje Luure (sisearhitekt), Elin Kard (Eesti Kunstnike Liidu asepresident, Hobusepea ja Draakoni galerii galerist), Mare Kelpman (tekstiilidisainer, Aasta Tekstiilikunstnik 2017) ja Heleri Alexandra Sits (tekstiilidisainer, Aasta Noor tekstiilikunstnik 2017) tõstis Eesti Tekstiilikunstnike Liidu juhatuse poolt esitatud nominentide seast esile parimad tegijad kolmes kategoorias.

Aasta Tekstiilikunstnikuks 2018 valiti Lylian Meister.
Lylian Meister pälvis tunnustuse aktiivse ja mitmekülgse loomingulise tegevuse eest. 2018. aastasse mahtus autori kolm isikunäitust: „Möödanik+“ Rakvere Teatri galeriis ja kohvikus, „Taeva arm“ Hop galeriis ja „Teeõhtu Boriss Mihhailovitšiga“ Vabaduse galeriis. Samuti osales Lylian Meister rahvusvahelisel näitusel “The 6th Riga International Textile and Fibre Art Triennial Tradition&Innovation. IDENTITY” ja näitustel Eestis. Lylian Meistri loomingut iseloomustab professionaalsus koos paraja annuse huumoriga, tugev sotsiaalne närv ja vastutustundlikkus. Võrdse veenvusega toob ta vaatajate ette nii oma autoriloomingu kui kogutud esemed, väljapanekutest ei puudu omakasvatatud köögiviljad ja hoidised. Kaasates ka teisi autoreid, loob ta meisterliku käega värviküllaseid ja detailirohkeid kooslusi.

Aasta Nooreks Tekstiilikunstnikuks 2018 valiti Mari-Triin Kirs.
Mari-Triin Kirs on Kõrgema Kunstikooli Pallas tekstiiliosakonna neljanda kursuse tudeng, kelle portfoolio tutvustab autori mitmekülgseid saavutusi tekstiilikunsti ja disaini valdkonnas. Juba õpingute ajal on Mari-Triin Kirs teinud edukalt koostööd nii Eesti kui rahvusvaheliste disainerite ja ettevõtetega, samuti on ta osalenud Eesti Tekstiilikunstnike Liidu aastanäitustel. Mari-Triin Kirsi iseloomustab pühendumine oma erialaste oskuste arendamisele, huvi materjalide ja tehnoloogiate vastu ning soov järgida oma loomingus jätkusuutlikkuse põhimõtteid.

Tunnustuse Aasta Tekstiilitegu 2018 pälvis stuudio Emma Leppermann.
Stuudio Emma Leppermanni kirg on käsitöö, kaunid naturaalsed materjalid, vanad tekstiilitehnikad ning loovad disainilahendused. 2018. aastal toimus “Eesti festival Jaapanis“, mille eesmärgiks oli pikaajaliste koostöösidemete loomine ja kus Eesti disaini tutvustamise üheks eestvedajaks ja korraldajaks oli tekstiilikunstnik Merle Suurkask stuudiost Emma Leppermann.

Aastanäituste korraldamine on Eesti Tekstiilikunstnike Liidu pikaajaline traditsioon, et tuua vaatajateni autorite uudislooming ning pakkuda kõrvuti liidu liikmetega esinemisvõimalust tekstiilitudengitele, ka seekordsel näitusel osalejate seas on nii Kõrgema Kunstikooli Pallas kui Eesti Kunstiakadeemia tudengeid. Viimastel aastatel on saanud tavaks korraldada aastanäitusi Eesti erinevates linnades, et tutvustada tekstiilikunstnike loomingut ka väljaspool Tallinna. Näitusega kaasnevad näitust tutvustavad tuurid.

Aastanäitusel “Reegel ja rituaal” osalevad Aet Ollisaar, Ainikki Eiskop, Anete Vihm, Anu Raud, Aune Taamal, Ehalill Halliste, Elna Kaasik, Ene Pars, Erika Pedak, Erika Tammpere, Eve Selisaar, Grete Kelder, Heleri Alexandra Sits, Ilme Rätsep, Ilme-Anu Neemre, Imbi Kruuv, Kadi Pajupuu, Krista Leesi, Ljudmilla Swarczewskaja, Maasike Maasik, Malle-Maria Sild, Marilyn Piirsalu, Merike Männi, Merike Roodla, Peeter Kuutma, Riina Samelselg, Sigrid Huik, Siiri Nool, Triin Talts ja Tuuli Reinsoo.
Eraldi väljapanek tutvustab aastapreemia pälvinud autorite loomingut.

Näitust kureerib Eesti Tekstiilikunstnike Liidu juhatus
Näituse kujundaja on Madis Liplap
Tekstiilipreemiate saajaid toetab Kangadžungel.
Aastanäituse toimumist Uue Kunsti Muuseumis toetab Eesti Kultuurkapital ja Pärnu Linnavalitsus


VII taaskasutusteemaline kunstinäitus
ANNA UUS ELU

29.03 - 02.06.2019

Näitusesarjast on saanud Uue Kunsti Muuseumi igaaastane traditsiooniline näitus, mille seekordne alateema on MINA JA MAAILM.Teemavalik on seotud hetkel väga aktuaalse kliimasoojenemisega.

Näituse erikülaliseks on kutsutud Soomest Kristiina Tikke Tuura, kes on oma loomingu pühendanud Läänemerest leitud prügi sorteerimisele ja neist kunstiteoste loomisele. Kristiina Tikke Tuura esineb näitusel oma installatsiooniga "Hiiglase latern", mis on inspireeritud Süüria laternatest ning lampidest. Teos on kui kummardus sõjas hävitatud maa meisterlikule ja traditsioonilisele käsitööle, mis on inspireeritud muistendite vaimust. Kunstniku juhendamisel toimub Pärnus töötuba mais 2019.
Kõrvuti tegevkunstnikega võtavad näitusest osa Eesti Kunstiakadeemia ja Kõrgema Kunstikooli Pallas üliõpilased oma uudsete ideedega.
Teema "Mina ja maailm" on kõnetanud kunstnikke nii, et teoste materjalide valik teeb suure üllatuse. Nii on haaranud mõni arhitekt oma materjaliks vanad villased sokid, maalikunstnik tulekahjust päästetud puituksed, metallikunstnik värvised paletid, tekstiilikunstnik merest uhutud kalavõrgud. Näitus pakub avastamist ja inspiratsiooni, et igast peaaegu prügikasti visatavast asjast saab luua midagi uut.

Näitusel osalevad:
Kristiina Tikke Tuura (Soome), Aet Ollisaar, Ain Toim, Aleksandr Osvald August von Turro-Lebardov, Alge Sard, Anastasia Rikk, Anna Sui, Anne-Ly Veit, Anneli Kivirand, Annika Mätlik, Ants Link, Dorel Sabre, Eiliki Pukk, Elize Hiiop, Kalamaja Mosaiigistuudio (Elle Kannike ja Mariliis Alev), Erika Pedak, Heli Tuksam, Imre Nõmm, Ivi-Els Schneider, Jaan Pärn, Kadri ja Urve Kass, Kalli Kalde, Kersti Vaks, Kristiina Pärk, Liisi Tani, Ludmilla Swarczewskaja, Polina Lyasheva, Maarja Mäemets, Rait Lõhmus, Maila Käos, Mari Seger, Mari-Triin Kirs, Marta Moorats, Funkpunk (Peeter Unt ja Sille Talvet-Unt), Piret Meos, Piret Ellamaa, Priit Kõiv, Riine Latserus, Tiia Mets, Tiiu Kirsipuu, Tiiu Leis, Ulli Puidak, Viivi Aavik, jt.

Koguperenäitus koos töötubadega "Anna uus elu" on saanud traditsiooniliseks kunstiürituseks Pärnu linnas. Näituse „Anna uus elu“ üheks eesmärgiks on muuta inimeste mõtlemist taaskasutuse väärtustamise kaudu loodussõbralikumaks ning ära visatud asjades näha väärtuslikku, kui mitte endale, siis teistele. Vahel võib saada just vanast või ära visatud asjast endale sobiliku ning vajamineva eseme. Samuti on probleemiks keskkonnale tootmisprotsessides tekkivad tootejäägid, millest disainerid-kunstnikud oskavad värske pilguga luua uusi disainesemeid.
Näituse töötubadest info alates 8.aprillist 2019 www.mona.ee

Kunstnike soovil on näitusel kolm kogumiskasti, kuhu ootame :
1. vanu T-särke,
2. cd, VHS ja vinüülplaate
3. teksamaterjali.
 
Selleaastase näituse koostööpartneriks on OÜ Paikre, kes tutvustab eraldi prügi ümbertöötlust, sorteerimist ja jäätmete ringlust. Eksponeeritakse esemeid, mida saab teistviisi kasutada.

Näitust toetavad: Eesti Kultuurkapital, Pärnu Linnavalitsus ja Soome Suursaatkond.
Kuraator: Marie Virta

 
TAASKASUTUSTEEMALISED TÖÖTOAD

11. mail kell 11.00
Taaskasutusteemaline töötuba " Zero-waste kott"
Juhendaja Marta Moorats (EKA)
Töötoas valmib fendoorribadest jääkideta lõigete järgi kott. Ühendamiseks kasutame käsiõmblust.
Materjalid juhendajal kaasas.
Võimalusel võtta kaasa oma sukanõel ja käärid.

Töötoast osavõtutasu: 5 €
Palume ennast registreerida: muuseum@chaplin.ee või telefonil 4430772

 

11. mail kell 14.00
Taaskasutusteemaline töötuba „Mosaiigi kiire ABC“
Juhendaja Elle Kannike (Kalamaja Mosaiigistuudio)
Iga osalejal palume kaasa võtta ühe katki läinud armsaks saanud tassi-taldriku või kausi ning laome selle mälestusega seotud eseme lillemosaiigiks. Peamiseks eesmärgiks on tutvustada töövõtteid, mille abil saavad huvilised ka kodus iseseisvalt mosaiiki teha.

Töötoas tehakse 10x10 suurune pildike.
Nõude tükeldamiseks kasutame tange, tükid liimime kiiresti kuivava liimiga alusele ja vahed täidame vuugiseguga.

Töötoast osavõtutasu: 10 €
Palume ennast registreerida: muuseum@chaplin.ee või telefonil 4430772

 

18. mail kell 13.00
Taaskasutusteemaline töötuba "UNISTUSEPÜÜDJA"
Juhendaja Kadri Kass
Töötoas teeme vanadest T-särkidest tekstiilpaela ning punume või heegeldame väiksema suurusega rõnga sisse unistusepüüdja. Seejärel lisame sellele rippuvaid tekstiiliribasid vanadest kardinatest, linadest ja muust.

Töötoa materjalid ning töövahendid kohapealt.
Osalejad võivad kaasa võtta vanu valgeid (ilma pildita) T-särke.

Töötuba kestab umbes kolm tundi.
Töötoast osavõtutasu: 10 €
Palume ennast registreerida: muuseum@chaplin.ee või telefonil 4430772